LM: Katastrofalny debiut Atalanty

Nenad Bjelica

Brutalne zderzenie z Ligą Mistrzów zanotowali piłkarze Atalanty Bergamo, wystartującej po raz pierwszy w tych elitarnych rozgrywkach. Podopieczni trenera Gasperiniego rozpoczęli swoją przygodę od porażki 0:4, i to z zespołem, który zazwyczaj jest dostarczycielem punktów. Bohaterem Dinama Zagrzeb został zdobywca hat-tricka, Mislav Orsić, a czwartego gola dołożył Leovac. Poza kadrą zespołu z Zagrzebia znalazł się Damian Kądzior.

Sześciu zmian po zwycięstwie nad Istrą dokonał w wyjściowej jedenastce trener Bjelica – miejsca Zagoraca, Gavranovicia, Gojaka, Kądziora, Majera i Pinto zajęli Stojanović, Ademi, Dilaver, Petković, Olmo oraz Livaković. Jednego piłkarza wymienił za to trener Gasperini – zamiast Pasalicia mogliśmy bowiem oglądać de Roona.

W pierwszych minutach odważnie zaatakowali gospodarze, którzy już w drugiej minucie wypracowali sobie okazję bramkową, ale minimalnie pomylił się Orsić. Osiem minut później było już jednak 1:0 – po płaskim dośrodkowaniu Stojanovicia z prawej flanki, wynik meczu otworzył Leovac.

Kwadrans przed przerwą, ekipa z Zagrzebia podwoiła prowadzenie – tym razem Leovac wcielił się w rolę asystenta dogrywając z lewej strony pola karnego, a z linii szesnastki, precyzyjnym strzałem popisał się Orsić. W 42. minucie było już 3:0 – po dośrodkowaniu Stojanovicia, piłkę wzdłuż bramki zgrał głową Ademi, a z najbliższej odległości do siatki wpakował ją Orsić.

Dziesięć minut po przerwie, goście próbowali podnieść się z kolan – po dograniu Hateboera do strzału doszedł Pasalić, który nie trafił jednak w bramkę. Cztery minuty później bliscy czwartej bramki byli za to gospodarze, ale z płaską próbą Orsicia poradził sobie Gollini.

W 68. minucie, Orsić zdołał skompletować hat-tricka – Theophile-Catherine w dość niekontrolowany sposób posłał piłkę za linię obrony, a tam, 26-latek pokonał Golliniego w sytuacji jeden na jednego. Po stracie kolejnej bramki próbowali goście, ale wyniku nie dali rady zmienić Zapata i Hateboer.

Sporo działo się także w ostatnich dziesięciu minutach – w 81. minucie, na strzał z dystansu zdecydował się Petković, ale tym razem skutecznie interweniował Gollini. Później sytuacji po drugiej stronie nie wykorzystali jeszcze Pasalić oraz Zapata i mecz w Zagrzebiu zakończył się przy stanie 4:0.

Dinamo Zagrzeb – Atalanta Bergamo 4:0 (3:0)

1:0 Leovac 10′